SPOIWO LUTOWNICZE - rodzaje cyny i zastosowanie

on wtorek, 20 listopad 2018.

Czym jest stop lutowniczy?

Stop lutowniczy to nic innego, jak stop metali wykorzystywanych w procesie lutowania.

Najczęściej występującym stopem jest mieszanką cyny (Sn) wraz z ołowiem (Pb). Jest to stop  najbardziej popularny i powszechnie dostępny w sklepach elektronicznych. Swoją popularność zyskał dzięki łatwej obróbce dzięki zawartości ołowiu. Najbardziej powszechne stopy ołowiowe oznaczone są symbolami Sn63Pb37, gdzie indeks zawartości danego pierwiastka, to nic innego, jak stosunek zawartości metali w stopie (w przedstawionym przypadku jest to stosunek 63/37). Takie spoiwo lutownicze charakteryzuje się niską temperaturą topnienia (około 183°C), oraz wysoką plastycznością. Im większy stosunek ołowiu do cyny – tym niższa temperatura topnienia.

W stopach ołowiowych można znaleźć domieszki innych metali w tym srebra,  czy bizmutu. Występowanie dodatkowych metali ma za zadanie m.in. zwiększenie wytrzymałości połączeń lutowanych.

 

 Kolejnym ważnym rodzajem stopów lutowniczych są stopy bezołowiowe. Te najczęściej wykorzystywane są głównie w przemyśle oraz produkcji. Używanie spoiwa bezołowiowego w dużej mierze podyktowane jest  przez dyrektywę RoHS, która dotyczy m.in. ograniczenia stosowania materiałów szkodliwych do produkcji urządzeń elektrycznych.

Spoiwo bezołowiowe cechuje się wysoką temperaturą topnienia (215-230 °C) oraz niską plastycznością w odróżnieniu do stopów z zawartością ołowiu. Samo lutowie różni się również wyglądem, które jest matowe, delikatnie chropowate, gdy w przypadku cyny ołowiowej ma ono wysoki połysk oraz gładką fakturę. Najbardziej znany stopy Free Pb, w swoim składzie zawierają cynę w towarzystwie metali takich jak: miedź, srebro, bizmut, antymon. Najbardziej popularne mieszanki to: SnAg3,5 , SnCu0,7, SnAg3,5Bi3,0 czy SnAg2,6Cu0,8Sb0,5

 

Jakie spoiwo wybrać?

Spoiwa występują również w wielu wariantach grubości, którą możemy dobrać odpowiednio do swoich potrzeb. Przy wyborze odpowiedniego spoiwa należy kierować się tym, do jakich celów chcemy je wykorzystać. Do napraw serwisowych, które nie muszą spełniać norm RoHS zaleca się używanie spoiwa z zawartością ołowiu – jest ono wygodniejsze obróbce dzięki niskim temperaturą topnienia, co zapobiega uszkodzeniom termicznym lutowanych podzespołów. W przypadku produkcji i napraw urządzeń przemysłowych skazani jesteśmy na lutowie bezołowiowe.

 

SPOIWO LUTOWNICZE - rodzaje cyny i zastosowanie